O festiwalu

Festiwal Piosenki w Luboniu jest imprezą artystyczną, mającą na celu wyłonienie i promocję młodych, utalentowanych wykonawców oraz propagowanie wartościowej muzycznie i literacko polskiej piosenki.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 roku, od tego czasu festiwal ewoluował, by w 2016 roku przyjąć nową formułę, nazwę i patrona. Organizatorzy chcieli jeszcze bardziej zaznaczyć wyjątkowość polskiej piosenki, dlatego Festiwal zyskał patrona – Janusza Kondratowicza – niezwykłą postać, ikonę historii polskiej piosenki.

Organizatorzy festiwalu:

Miasto Luboń
LOSIR sp. z o.o.
Stowarzyszenie Pozytywny Luboń
Biblioteka Miejska w Luboniu

Dyrekcja festiwalu:

Michał Kosiński – Dyrektor Artystyczny i Reżyser Festiwalu
Od zawsze pasjonat polskiej piosenki. Organizator i producent wielu dużych projektów kulturalnych, twórca i dyrektor generalny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar i Festiwalu Twórców Polskiej Piosenki we Wrześni, juror wielu festiwali w Polsce i za granicą. Laureat Złotej Płyty Polskich Nagrań za popularyzację polskiej piosenki w 2006 roku.

Maciej Szymański – Kierownik Muzyczny Festiwalu
Wybitny aranżer, kompozytor, dyrygent teatrów muzycznych w Poznaniu i Gdyni, autor instrumentacji do wielu musicali i spektakli wystawianych przez wspomniane teatry. Do dziś ściśle współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Rafał Sekulak – Kierownik Wokalny Festiwalu
Wokalista, pianista, kompozytor, pedagog. Ukończył z wyróżnieniem studia I i II stopnia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej o specjalności wokalistyka Gdańskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu prestiżowych festiwali w Polsce oraz poza jej granicami. Autor muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.

Rada artystyczna:

Michał Kosiński – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Maciej Szymański – Kierownik Muzyczny Festiwalu
Angelika Stefaniak – Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Luboń
Rafał Sekulak – Kierownik Wokalny Festiwalu
Agnieszka Begier – Prezes Stowarzyszenia „Pozytywny Luboń”

Jury:

Zasiadali w nim przedstawiciele organizatorów, radia i TV a także gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. W jury festiwalu zasiedli m.in.: Mieczysław Jurecki, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Wilk, TABB, Jarosław Bajew – Kierownik Regionalnej Agencji Producenckiej TVP3 Poznań, dr ad. Anna Domżalska.

W 2023 roku zwycięzcę Festiwalu wybierała publiczność zgromadzona w hali widowiskowo-sportowej.

Koncerty gwiazd 

Oprócz części konkursowej nieodłącznym elementem lubońskiego festiwalu są koncerty znanych i cenionych artystów. Na naszej scenie wystąpili m.in.: Marek Piekarczyk, Michał Bajor, Varius Manx, Skaldowie, Renata Przemyk, Janusz Radek, Anita Lipnicka i John Porter, Krystyna Prońko, Łukasz Zagrobelny, Kuba Badach, Artur Andrus oraz Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem.

Zwycięzcy

2023 Michał Steciak

2022 Julia Mróz

Edycje 2020-2021 bez części konkursowej

2019 Iga Kozacka

2018 Karolina Kram- Chojnacka

2017 Roxana Tutaj

2016 Paulina Tarasińska

2015 Zuzanna Wiśniewska

2014 Kamila Markuszewska

2013 Aleksandra Pura

2012 Dominika Barabas

2011 Martyna Zając

2010 Agata Rożankowska

2009 Katarzyna Muszyńska

Historia

Idea festiwalu narodziła się w Luboniu już w 2009 roku.  Pierwszym patronem Festiwalu był Czesław Niemen i to jego twórczości poświęcona została I edycja Festiwalu.

2010 rok to piosenki Agnieszki Osieckiej- festiwal odbył się 9 października,  w 74. rocznicę urodzin artystki.

Edycja z 2011 roku przebiegała pod hasłem „Dziwny jest ten świat….w piosenkach lat 60. i 70-tych XX wieku”. 2012 rok to  z kolei lata 80-te i 90-te.

W 2013 roku uczestnicy wydarzenia zaprezentowali się w piosenkach z XXI wieku, a w 2014 odbyli historyczną podróż do lat 30-40-tych polskiej piosenki. W 2015 roku sięgnęliśmy do twórczości Marka Grechuty i Jonasza Kofty.

2016 rok to ważna data w historii naszego Festiwalu. Nowym dyrektorem artystycznym Festiwalu został Michał Kosiński, a patronem wydarzenia Janusz Kondratowicz. Wokaliści zaprezentowali piosenki nowego patrona.

2017 rok to piosenki autorstwa Bogdana Olewicza, 2018 Jacka Cygana, a 2019 Krzysztofa Dzikowskiego. W 2022 roku uczestnicy festiwalu  zaprezentowali się w piosenkach, do których tekst napisał Marek Dutkiewicz.

W 2023 roku odbyła się 15. jubileuszowa edycja Festiwalu, podczas której gościliśmy Andrzeja Mogielnickiego, autora tekstów piosenek zaprezentowanych przez festiwalową trzynastkę uczestników konkursu.  Promujemy polską muzykę i najznakomitszych polskich tekściarzy.