15. jubileuszowa edycja Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza Luboń 2023 już za nami.

zdjęcie przedstawiające statuetki wręczane podczas Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu

W ostatnie dni września 2023 roku Luboń po raz 15. stał się muzyczną stolicą polskiej piosenki.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu upłynęła w rytmie utworów, do których teksty napisał nasz gość honorowy – Andrzej Mogielnicki – polski autor tekstów, piosenek, producent, członek Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video, współzałożyciel zespołu Lady Pank.

Wydarzenie festiwalowe, jak co roku rozpoczęło się już w czwartek, 28 września 2023 roku od warsztatów wokalnych w Bibliotece Miejskiej w Luboniu poprowadzonych przez niezastąpioną Kasię Rościńską – wokalistkę, kompozytorkę, aranżerkę, od wielu lat uczącą śpiewu oraz współpracującą z najważniejszymi postaciami polskiej sceny muzycznej.

Piątkowy Koncert Konkursowy o Grand Prix pt. „Dotknąć nieba” rozpoczął się od przejmującego wykonania utworu pt. „Droga, którą idę”, którego autorem tekstu jest patron Festiwalu- Janusz Kondratowicz. Następnie Michał Kosiński Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza przywitał Andrzeja Mogielnickiego, który zasiadł wśród tegorocznej publiczności festiwalowej. W dalszej części wieczoru wydarzenie było poprowadzone przez Patryka Kaspra z tzw. offu

Na lubońskiej scenie, obok znakomitego zespołu muzycznego pod dyrekcją Macieja Szymańskiego Kierownika Muzycznego Festiwalu w składzie:

 • Jacek Skowroński – piano,
 • Jakub Królikowski – instrumenty klawiszowe,
 • Janusz Musielak – gitary,
 • Jarosław Chmielewski – gitary,
 • Piotr Max Wiśniewski – bas,
 • Waldemar Franczyk – perkusja,
 • Robert Błoszyk– saksofony,
 • Maciej Gwóźdź – trąbka,

w zmaganiach konkursowych wzięło udział 13 uczestników, którzy zaprezentowali następujące utwory:

 • Julia Chareńska – „Dotknąć nieba”, „Czas, który płynie w nas”,
 • Iga Iglewska – „Reggae o pierwszych wynalazcach”, „Wielka zima”
 • Aleksandra Urbaniak – „Vademecum skauta”, „Nic nie może wiecznie trwać”,
 • Zuzanna Gabruk – „Pięć minut łez”, „Firma, ja i Ty”
 • Natalia Skowron – „Bal wszystkich świętych”, „Wspinaczka, czyli historia pewnej rewolucji”,
 • Karolina Chudzińska – „Nie przepraszam za nic”, „Księżyc nad Juratą”,
 • Karolina Libertowska -Godek – „Nie taki znów wolny”, „Każdy swego pana ma”,
 • Aleksandra Idkowska – „Małe tęsknoty”, „Jestem Twoim grzechem”,
 • Michał Steciak – „Cisza jak ta”, „Nowa wieża Babel”,
 • Katarzyna Milewska – „Tyle samo prawd ile kłamstw”, „Wenus, Mars”,
 • Julia Bejma – „Zamki na piasku”, „Takie tango”,
 • Zuzanna Olszewska – „Wciąż bardziej obcy”, „Wielki mały człowiek”,
 • Martyna Kozanecka – „Nie na już nic na bis”, „Martwe morze”.

W tym roku, po raz pierwszy zwycięzcę Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu wybierała publiczność zebrana w hali widowiskowo-sportowej w piątkowy wieczór. Głosowanie odbyło się po zaprezentowaniu przez Wykonawców dwóch konkursowych utworów.

Wieczór zakończyliśmy wyjątkowym Recitalem Kabaretowym Artura Andrusa, któremu towarzyszył zespół muzyczny.

W sobotę, 30 września 2023 roku o godz. 12.00 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbyło się „Śniadanie festiwalowe”, które z założenia ma być bardziej ucztą dla ducha, niż dla ciała. Tym razem gośćmi byli:

 • Andrzej Mogielnicki – producent muzyczny, autor tekstów,
 • Artur Andrus – dziennikarz, konferansjer, artysta kabaretowy oraz autor tekstów piosenek,
 • Mietek Jurecki – Honorowy Obywatel Miasta Luboń, basista, gitarzysta, kompozytor i aranżer. Nagrał ponad dwieście płyt i brał udział w niezliczonych sesjach nagraniowych dla Polskiego Radia,
 • Roman Rogowiecki – prezenter Radiowej Trójki i Radiowej Jedynki, menedżer i dyrektor muzyczny Polskiego Radia.

W towarzystwie Andrzeja Mogielnickiego oraz Mietka Jureckiego nie mogło zabraknąć tematu Budki Suflera. Autor tekstów często pisał dla znanego polskiego zespołu, w którym grał Mietek Jurecki. Jednak czy pisząc tekst piosenki spodziewał się on, że wiele z nich okaże się wręcz kultowych? Podczas „Śniadania” padło również kilka zagranicznych nazwisk takich jak Phil Collins, Mariah Carey czy George Clooney. A to dlatego, że na sali obecny był Roman Rogowiecki, który jako dziennikarz radiowy rozmawiał z gwiazdami największego formatu. Na tapet wzięte zostały również Dziadowskie Ballady, czerpanie inspiracji z prasy oraz festiwale i festyny. Sala wypełniona została po brzegi, uczestnicy cieszyli się z możliwości spotkania swoich idoli na żywo. Charyzma oraz poczucie humoru zaproszonych gości powodowała, że gromki śmiech co chwilę przecinał ciszę bibliotecznych wypożyczalni. To była iście muzyczna uczta! Gospodarzem spotkania była Klaudia Janusz.

W sobotę, 30 września 2023 roku o godz. 18.30 rozpoczął się Koncert Galowy Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza pt. Czas, który płynie w nas”.

Gości specjalnych oraz lubońską publiczność przywitał Michał Kosiński Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Następnie prowadzenie koncertu przekazał niesamowitemu Arturowi Andrusowi.

Na scenie zaprezentowali się tegoroczni uczestnicy oraz zaproszeni wokaliści związani z naszym festiwalem:

 • Julia Mróz – zwyciężczyni Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza 2022,
 • Maciej Kujawa – laureat drugiej nagrody Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu 2018, ulubieniec lubońskiej publiczności,
 • Magdalena Dolska Domek – wokalistka, inspicjentka, opiekun uczestników festiwalu,
 • Marysia Kiersnowska-Sekulak w utworze pt. „Świat od zaraz”,
 • Maja Kolanoś i Piotr Bartoszek w utworze pt. „Może za jakiś czas”.

Artystom towarzyszył chórek w składzie: Rafał Sekulak Kierownik Wokalny Festiwalu, Marysia Kiersnowska – Sekulak, Maja Kolanoś oraz Piotr Bartoszek.

Pomiędzy występami nastąpiło wręczenie nagrody Pióra Poetów im. Andrzeja Sobczaka 2023, zdobytej w konkursie literackim na tekst piosenki do melodii stworzonej przez Mietka Jureckiego. Statuetkę oraz voucher o wartości 3 000 zł wręczyli Bola Sobczak oraz Andrzej Mogielnicki. Piotrek Kolasiuk, zwycięzca konkursu nie ukrywał wzruszenia, gdy chwilę później odbyło się premierowe wykonanie przez Macieja Kujawę i Mietka Jureckiego utworu pt. „Zniknij”.

Następnie utalentowana 11-letnia Marysia Marcinkowska – laureatka wielu prestiżowych nagród zdobytych w międzynarodowych konkursach zagrała na harfie piosenkę autorstwa Andrzeja Mogielnickiego pt. „Martwe morze”. Była to zapowiedź wręczenia Kryształowego Kamertonu przyznanego przez Stowarzyszenie ZAKR Andrzejowi Mogielnickiemu. W podziękowaniu za udział w Festiwalu Małgorzata Machalska Burmistrz Miasta Luboń przekazała upominek naszemu znakomitemu gościowi i autorowi tekstów tegorocznych utworów festiwalowych.

Nie obyło się bez nieoczekiwanego wydarzenia, jakim było wręczenie przyznanych Michałowi Kosińskiemu oraz Maciejowi Szymańskiemu odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Honorowe odznaki dla Dyrektora Artystycznego oraz Kierownika Muzycznego Festiwalu zostały przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zaangażowanie w upowszechnianie kultury muzycznej.

Po zakończeniu występów wszystkich uczestników odbyło się wręczenie nagród:

 • GRAND PRIX Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu 2023 ufundowane przez Stowarzyszenie SAWP i Miasto Luboń w wysokości 5000 zł oraz nominację do Ogólnopolski Festiwal Piosenki Tarnowo Podgórne otrzymał  Michał Steciak,
 • Nagrodę specjalną o wartości 3000 zł ufundowaną przez LOSiR sp. z o.o. otrzymała Aleksandra Idkowska,
 • Nagrodę specjalną o wartości 2000 zł ufundowaną przez JKG Transport -Spedition otrzymała Natalia Skowron,
 • Nominację do udziału w finale Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza Luboń 2024 otrzymała Iga Iglewska.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaznaczyli, że ogromne gratulacje kierujemy w stronę naszych wszystkich niezwykle utalentowanych uczestników. Byliście niesamowici.

Po części festiwalowej odbył się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw String Quartet. Gościnnie w koncercie wziął udział Artur Andrus, współautor płyty pt. „Koneserzy kolejnego dnia” wydanej w ostatnim czasie.

To był wyjątkowy czas, dziękujemy za wzięcie udziału w wydarzeniu oraz składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczny testiwal:

ORGANIZATORZY: Miasto Luboń, LOSiR sp. z o.o., Biblioteka Miejska w Luboniu, Stowarzyszenie Pozytywny Luboń. 
SPONSORZY: LUVENA S.A., Factory Poznań, Salon u Lindy, JKG Transport – Spedition Sp. z o.o.
PARTNERZY Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Poznański, SAWP, ZAKR. 
PATRONAT MEDIALNY: TVP3 Poznań, WTK, e-poznan.pl, Radio Poznań, MC Radio, Nasz Głos Poznański, Gazeta Lubońska